2008 Programme
All screenings and other events take place at Filmhouse Cinema unless otherwise indicated.
Opening screening: El-Ard (The Land)
Thu 23 Oct at 6.45pm
Youssef Chahine | Egypt 1969 | 2h10m | 35mm | Arabic with English subtitles | 15
The opening screening will be followed by an opening reception in the Filmhouse café.
Documentary Masterclass
Fri 24 Oct, 2.00pm-5.00pm | Edinburgh College of Art, Lecture Theatre G40 | Free and non-ticketed
Black Business – UK premiere
Fri 24 Oct at 6.00pm
Osvalde Lewat | Cameroon/France 2007 | 1h30m | BetaSP | French and Bamiléké with English subtitles | 15 | Documentary
Zan Boko
Fri 24 Oct at 8.30pm
Gaston Kabore | Burkina Faso 1988 | 1h31m | DVD | Moré with English subtitles | 12A
Wend Kuuni (God's Gift)
Sat 25 Oct at 1.00pm
Gaston Kabore | Burkina Faso 1982 | 1h8m | DVD | Moré with English subtitles | PG
AFRICAN SHORTS – UK premiere
Sat 25 Oct at 5.45pm
1h49m | Various formats | 15
Buud Yam
Sat 25 Oct at 8.20pm
Gaston Kabore | Burkina Faso 1997 | 1h37m | DVD | Moré with English subtitles | PG
Baara (Work)
Sun 26 Oct at 1.00pm
Souleymane Cissé | Mali 1978 | 1h30m | 35mm | Bambara with English subtitles | 15
Finye (The Wind)
Sun 26 Oct at 5.45pm
Souleymane Cissé | Mali 1982 | 1h40m | 35mm | Bambara with English subtitles | 15
Yeelen (Brightness)
Sun 26 Oct at 8.20pm
Souleymane Cissé | Mali/Burkina Faso/France/West Germany 1987 | 1h44m | 35mm | Bambara with English subtitles | PG
Faat Kiné
Mon 27 Oct at 5.30pm
Ousmane Sembene | Senegal 2001 | 2h | 35mm | French and Wolof with English subtitles | 15
Wine Tasting
Mon 27 Oct, 7.00pm-8.30pm | Filmhouse Guild Room
This is My Africa
Mon 27 Oct at 8.30pm
Zina Saro-Wiwa | UK/Nigeria 2008 | 50m | BetaSP | English | 15 | Documentary
Plus short
Beyond Freedom
Jacquie Trowell | South Africa 2006 | 13m | BetaSP | English | 15 | Documentary
AFRICAN DOCUMENTARIES
Tue 28 Oct, 2.00pm – 5.00pm | Edinburgh College of Art, Lecture Room G40 | Free and non-ticketed
Zulu Surf Riders
Carlos Francisco | South Africa 2008 | 50m | English and Zulu with English subtitles
Plus
African Underground: Democracy in Dakar
Nomadic Wax and Sol Productions | US/Senegal 2007 | 1h7m | Wolof and French with English subtitles
Plus
Dance Got Me
Ingrid Sinclair | Zimbabwe/UK 2006 | 52m | English
As Old as My Tongue: The Myth and Life of Bi Kidude
Tue 28 Oct at 6.00pm
Andy Jones | UK/Tanzania 2007 | 1h6m | BetaSP | Swahili with English subtitles | 15 | Documentary
Afro-Scottish Connections Club Night
Tue 28 Oct, doors 9.30pm | Bongo Club, 37 Holyrood Road
Conversations on a Sunday Afternoon
Wed 29 Oct at 6.00pm
Khalo Matabane | South Africa 2005 | 1h20m | BetaSP | French, English, Swahili and Zulu with English subtitles | 15
Ezra
Wed 29 Oct at 8.15pm
Newton Aduaka | Nigeria 2007 | 1h42m | 35mm | English with French subtitles | 15
Bleeding Rose – UK premiere
Thu 30 Oct at 6.00pm
Chucks Mordi and Kingsley Kerry | Nigeria/UK 2007 | 1h22m | DVD | English | 15
Bongoland II – UK premiere
Thu 30 Oct at 8.15pm
Josiah Kibira | Tanzania 2008 | 1h40m | Digibeta | Swahili with English subtitles | 15
SMS Sugar Man – UK premiere
Thu 30 Oct at 10.30pm
Aryan Kaganof | South Africa 2006 | 1h25m | DVD | English | 18
Plus short
Jesus and the Giant – UK premiere
Akin Omotoso | South Africa 2008 | 12m | BetaSP | English | 18
African Story Hour
Fri 31 Oct, 4.30pm-5.30pm | Filmhouse Guild Room | Free but ticketed (advanced booking advised)
African Animation for Adults
Fri 31 Oct at 5.45pm
1h29m | DVD | Various languages with English subtitles | 15
Wallflower Press Book Launch and Signing
Fri 31 Oct, 6:30pm-7.30pm | Filmhouse Guild Room | Free
O Herói (The Hero)
Fri 31 Oct at 8.15pm
Zézé Gamboa | Angola 2004 | 1h37m | 35mm | Portuguese with English subtitles | 15
AiM AFTER HOURS DOUBLE BILL
Fri 31 Oct at 10.30pm
Highway to the Grave
Teco Benson | Nigeria 2002 | 1h30m | VHS | English | 18
Plus
The White Darkness
Richard Stanley | UK 2002 | 52m | BetaSP | English | 18 | Documentary
African Animation for Children
Sat 1 Nov at 11.00am
1h15m | DVD | Various languages with English subtitles | All ages welcome!
'Create a Story' Animation Workshop
Sat 1 Nov, 2.00pm-5.00pm | Filmhouse Guild Room | Free but ticketed (advanced booking advised)
Tableau Ferraille
Sat 1 Nov at 1.00pm
Mousa Sene Absa | Senegal 1997 | 1h32m | 35mm | French and Wolof with English subtitles | 15
Daratt (Dry Season)
Sat 1 Nov at 3.30pm
Mahamat-Saleh Haroun | Chad 2006 | 1h36m | 35mm | Arabic and French with English subtitles | 15
VOICES OF THE BUSHMEN – Two Documentaries
Sat 1 Nov at 6.00pm
Bushman's Secret
Rehad Desai | South Africa 2006 | 1h5m | BetaSP | Afrikaans, Nu!, Ju'Hoan, English with English subtitles | PG
Plus
Legends of the Bushmen – UK premiere
Ginger Mauney | Namibia 1997 | 46m | BetaSP | Ju'Hoan and English with English subtitles | PG
The screenings of the Bushmen documentaries will be followed by a panel discussion.
Dust Devil
Sat 1 Nov at 9.30pm
Richard Stanley | South Africa/Namibia/UK 1992 | 1h47m | 35mm | English | 18
Barakat! (Enough!)
Sun 2 Nov at 3.30pm
Djamila Sahraoui | Algeria/France 2006 | 1h35m | 35mm | French and Arabic with English subtitles | 15
Closing screening: Il va pleuvoir sur Conakry (Clouds over Conakry)
Sun 2 Nov at 6.00pm
Cheick Fantamady Camara | Guinea 2007 | 1h37m | 35mm | French and Malinke with English subtitles | 15